Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpravodajští veteráni píší Merkelové

3. 09. 2014 13:00:00
Znepokojeni přízrakem nové studené války v důsledku protiruské hysterie, kterou šíří oficiální Washington, podnikli 30. srpna američtí zpravodajští veteráni neobvyklý krok tím, že zaslali německé kancléřce Merkelové své poznámky zpochybňující spolehlivost tvrzení ukrajinských a amerických médií o ruské "invazi“.
Signatáři dopisuSignatáři dopisuJ. Šafránek (kompilace)

ZPRÁVA PRO: Angela Merkelová, kancléřka Německa

OD: Veteráni profesionálové Zpravodajských služeb pro zdravý rozum (VIPS)

TÉMA: Ukrajina a NATO

My, níže podepsaní, jsme dlouholetí veteráni amerických zpravodajských služeb. Činíme tento neobvyklý krok napsání Vám otevřeného dopisu, abychom si byli jisti, že budete mít možnost být informována o našich názorech ještě před summitem NATO, který se koná 4. -5. 9. 2014.

Například je nutné, abyste věděla, že obvinění z velké ruské "invaze" na Ukrajinu není podepřeno přesvědčivými zprávami. Zprávy, s nimiž se nyní pracuje, se jeví stejně pochybné, jako ty, které byli politiky fixovány před 12 lety k "ospravedlnění" útoku USA na Irák.

Tak jak jsme neviděli žádné věrohodné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, nevidíme nyní žádný věrohodný důkaz o ruské invazi. Před dvanácti lety se bývalý kancléř Gerhard Schröder, s ohledem na chatrnost důkazů o iráckých zbraních hromadného ničení, odmítl k útoku na Irák připojit. Podle našeho názoru byste měla být dostatečně podezíravá k obviněním, která vynášejí úředníci ministerstva zahraničí USA a NATO ohledně ruské invaze na Ukrajině.

Prezident Barack Obama se 29. srpna pokusil ochladit rétoriku svých vlastních vyšších diplomatů a korporátních médií, když veřejně popsal nedávné aktivity na Ukrajině jako "pokračování toho, co se tam odehrává už několik měsíců... to je z jeho strany opravdu rozumný názorový posun. "

Nicméně je třeba si uvědomit, že Obama má jen mizivou kontrolu nad politickými činiteli v jeho administraci – a ti, bohužel, nemají velký smysl pro historii, vědí o válkách jen velmi málo, a tyto nedostatky pro potřeby politiků nahrazují invektivami proti Rusku. Před rokem tito jestřábi z ministerstva zahraničí a jejich kamarádi z médií téměř dosáhli toho, aby Obama zahájil masívní útok na Sýrii – a opět to bylo na základě, mírně řečeno, pochybného zpravodajství.

Opírajíce se o růst významu našeho postavení o sílení našeho přesvědčení o falešnosti zpráv z Ukrajiny, máme za to, že se v posledních několika dnech vzájemné nepřátelství za hranicemi této země výrazně zvýšilo. Ještě důležitější ale je, jak věříme, že tomu může být zabráněno, přistoupíte-li vy a další evropští lídři na summitu NATO k problému se zdravým rozumným skepticismem.

Zkušenosti s nepravdou

Doufáme, že Vaši poradci vám stručně připomněli důvěryhodnost generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena. Nám se zdá, že Rasmussenovy projevy jsou nadále psány ve Washingtonu. To bylo zcela zřejmé, když den před US- invazí do Iráku, ještě jako dánský premiér řekl svému parlamentu: "Irák má zbraně hromadného ničení. To není něco, čemu máme prostě jen věřit. My to víme. "

Fotografie mohou mít hodnotu tisíce slov, ale mohou taky klamat. Máme značné zkušenosti se shromažďováním, analyzováním a komentováním všech možných druhů satelitních a jiných zobrazení, stejně jako jinými druhy zpravodajství. Postačí, když řekneme, že obrázky uvolněné NATO 28. srpna poskytují velmi chatrný podklad, ze kterého by bylo možno usuzovat na napadení Ukrajiny Ruskem. Je smutné, že mají značnou podobnost s těmi obrázky, jaké použil Colin Powell 5. Února 2003 v OSN, a které, jak známo, nic nedokazovaly.

Ten samý den jsme varovali prezidenta Bushe, že náš bývalý kolega analytik "stále více a nešťastně politizuje zpravodajství" a stroze jsme mu řekli, že „Powelova prezentace není použitelná" k ospravedlnění války. Naléhali jsme na pana Bushe, aby "rozšířil diskuzi dál, za okruh poradců jasně zaměřených na válku, pro kterou nevidíme žádný přesvědčivý důvod a která může přinést nezamýšlené katastrofální důsledky“.

A vezměte Irák dnes: situace je zde horší než katastrofální.

Přestože prezident Vladimir Putin je doposud ke konfliktu na Ukrajině značně rezervovaný, není od věci připomenout, že i Rusko, může "šokovat a pouštět hrůzu“. Podle našeho názoru, pokud je sebemenší šance, aby se kvůli Ukrajině v Evropě nastaly ty hrůzy realitou, musí střízlivě smýšlející vůdci vše promýšlet velmi opatrně.

Pokud fotografie, které NATO a USA vydaly, představují nejlepší dostupné "důkazy" o invazi z Ruska, roste naše podezření, že tady je hlavní snahou připravit pro summit NATO argumenty, které podpoří schválit opatření proti Rusku jako hlavnímu provokatérovi napětí. „Bez záruky“ je výraz, se kterým jste nepochybně obeznámena. Zde musíme poznamenat, že je nutné být obzvlášť opatrný, pokud něco obhajují pánové Rasmussen nebo ministr zahraničí John Kerry.

Věříme, že vaši poradci Vás informují o krizi na Ukrajině od začátku roku 2014, i o odporu Kremlu k možné účasti Ukrajiny v NATO. Podle kabelogramu z 1. února 2008 (zveřejněno WikiLeaks) z amerického velvyslanectví v Moskvě státní tajemnici Condoleeze Rice, byl americký velvyslanec William Burns povolán ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který velvyslanci vysvětlil ruský silný odpor k členství Ukrajiny v NATO.

Lavrov před členstvím Ukrajiny v NATO důrazně varoval z "obavy, že tato otázka by mohla rozdělit zemi na dvě části, což povede k násilí nebo dokonce, někteří tvrdí, občanské válce, což by Rusko postavilo k rozhodnutí, zda zasáhnout." Burns dal kabelogramu neobvyklý nadpis: "NĚT ZNAMENÁ NĚT: RUSKÁ ČERVENÁ LINIE ROZŠÍŘOVÁNÍ NATO“, a poslal ho do Washingtonu s nejvyšší prioritou. O dva měsíce později, na summitu v lídrů v Bukurešti, vydalo NATO oficiální prohlášení, že „Gruzie a Ukrajina budou členy NATO".

29. srpna ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk použil svou Facebookovou stránku k oznámení že po souhlasu Parlamentu je cesta do NATO pro Ukrajinu otevřená. Jaceňuk byl Washingtonem vytipován pro funkci premiéra po únorovém převratu v Kyjevě.

"Yats je ten správný muž," prohlásila několik týdnů před převratem náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nuland v zachyceném telefonickém rozhovoru s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffrey Pyattem. Možná si vzpomenete, že se jedná o stejný rozhovor, ve kterém Nuland řekla: "Seru na EU".

Načasování ruské "Invaze"

Ještě před pár týdny Kyjev oficiálně tvrdil, že Ukrajinská armáda má v bojích proti protipřevratovým federalistům na jihovýchodní Ukrajině jednoznačně navrch, což bylo líčeno jako vyčišťovací operace. Jenže tento obraz bojů pocházel výhradně z oficiálních vládních zdrojů v Kyjevě. Stalo se, že ukrajinský prezident Petro Porošenko měl sám pochybnosti o spolehlivosti obrazu bojů líčeného vládou.

18. srpna podle "tiskové služby prezidenta Ukrajiny" vyzval Porošenko k "přeskupení ukrajinských vojenských jednotek ve východní části země.... Dnes musíme provést přeskupení sil tak, aby mohly bránit naše území a pokračující vojenské útoky, "řekl Porošenko a dodal: " Musíme zvážit novou vojenskou operaci za nových okolností“.

V případě, že "nové okolnosti" znamenají úspěch se zálohami ukrajinských vládních sil, proč by bylo nutné "přeskupení" za účelem "uspořádání" sil? A pravě v té době začaly přicházet zprávy o sérii úspěšných útoků protipřevratových federalistů proti vládní armádě. Podle těchto zdrojů je to právě vládní armáda, která utrpěla těžké ztráty a začala ztrácet půdu pod nohama, a to především z důvodu neschopnosti a špatné bojové taktiky velení.

O pár dní později byli obklíčeni, neboli „se stáhli“ – omluva pro ty, kteří se „našli“ v „Ruské invazi“. Tehdy NATO a New York Times a další média přišly s rozmazanými fotkami a Michael Gordon z NYT, jeden ze známých největších propagandistů války v Iráku, napsal to, co se začalo rychle šířit: „Rusové přicházejí“.

Žádná invaze, jen jiná podpora ze strany Ruska

Protipřevratoví federalisté na jihovýchodní Ukrajině mají značnou podporu místního obyvatelstva, zčásti nesporně i v důsledku vládních dělostřeleckých a leteckých úderů na velká populační centra. My jsme přesvědčeni o tom, že ruská přeshraniční podpora pravděpodobně zahrnuje především vynikající zpravodajství o situaci na bojištích. Není ani zdaleka jasné, že tato podpora zahrnuje tanky a dělostřelectvo. To hlavní a důležité, co se tam děje je to, že federalisté se ukázali jako lepší bojovníci, vedou svůj boj mnohem úspěšněji a tím překvapivě zatlačili vládní síly do defenzívy.

Současně vážně pochybujeme o tom, že Rusové své tanky na Ukrajinu pošlou, i kdyby je federalisté potřebovali.

To vše je přesným zdůvodněním toho, proč tato situace vyžaduje koordinované úsilí o příměří. Jak jistě víte, v tomto úsilí je Kyjev ve značném skluzu. Co je třeba nyní udělat? Podle našeho názoru musí být Porošenkovi a Jaceňukovi jasně řečeno, že členství Ukrajiny v NATO je stále ve hvězdách, že NATO nemá v úmyslu vést otevřenou válku s Ruskem a už vůbec ne v tom regionálně podporovat Ukrajinskou armádu. A ostatní členové NATO se rovněž musí vyslovit stejným způsobem.

Za řídící skupinu Veteran Intelligence Professionals for Sanity

William Binney, bývalý technický ředitel, Geopolitické a vojenské analýzy, NSA; spoluzakladatel SIGINT Automatizace Research Center (na penzi).

David MacMichael, National Intelligence Council (na penzi)

Ray McGovern, bývalý zpravodajský důstojník pěchoty US armády a analytik CIA (na penzi)

Elizabeth Murray, náměstkyně ředitele Národní zpravodajské služby pro Blízký Východ (na penzi)

Todd E. Pierce, major, prokuratura americké armády (na penzi)

Coleen Rowley, Divize pro právní záležitosti a zvláštní agent FBI (na penzi)

Ann Wright, plukovník americké armády, odstoupila z funkce důstojníka zahraničních zpravodajských služeb (na penzi)

Zdroj: http://consortiumnews.com/2014/09/01/warning-merkel-on-russian-invasion-intel/

Autor: Jiří Šafránek | středa 3.9.2014 13:00 | karma článku: 36.21 | přečteno: 3331x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Pavel Ďuran

Kterak se Demokratický blok s demokracií potkal

Petr Fiala, předseda ODS, nebyl jako jediný zvolen místopředsedou poslanecké sněmovny. A to ani ve druhém kole a prý hlasy ANO, SPD a KSČM.

25.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 699 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 33.52 | Přečteno: 983 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 691 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 1351 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1080
Přemýšlivý světoobčan


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.