Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruská „pátá kolona“

17. 07. 2014 17:45:00
V článku jsem použil myšlenky předsedy ruské ekonomické společnosti profesora V. J. Katasonova. On je zde tedy vypravěčem.

Ukrajina se stala jakýmsi "lakmusovým papírkem", který odhalil slabiny našeho vlastního ekonomického a politického systému. Pokud se v Rusku dosud nestalo to, co se stalo před našima očima s Ukrajinou, neznamená to, že je vše v „ruském království“ v pořádku. Zítra se to může stát i nám, jen s tím rozdílem, že to nezačne na Majdanu, ale na Bolotném náměstí a následně se to změní na občanskou válku s nepředvídatelnými důsledky. Říkáme, že události na Ukrajině jsou nevyhnutelným důsledkem skutečnosti, že se tam v průběhu dvou desetiletí "nezávislosti" zformoval kapitalismus, který označujeme jako "koloniální", "oligarchický", "kompradorský" a tak podobně. Klíčovou roli ve vývoji událostí na Ukrajině hrají tamní oligarchové.

Při zachování orientace země na Západ, bez ohledu na to, jak budou nadále vyvíjet události kolem Ukrajiny, přejdou dříve nebo později domácí a zahraniční aktiva ukrajinských oligarchů pod kontrolou nadnárodních bank a nadnárodních korporací - to je hlavním cílem plánu tzv. "evropské integrace" Ukrajiny, připravené v Bruselu a ve Washingtonu. Zajímavé je, co si asi od toho slibují ukrajinští oligarchové? Kdo je v domě pánem, jsme velmi jasně viděli už v prosinci 2013, kdy si náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nuland zavolala na kobereček nejmocnějšího ukrajinského oligarchu Rinata Achmetova, aby mu vyčinila a žádala ho aby „obnovil pořádek“. Nakládačku pak dostali ostatní oligarchové a ti hned jako „opaření švábi“ pospíchali připravovat Majdan.

Máme snad my v Rusku nějaký jiný společenský model? Nikoliv – máme stejný koloniální, kompradorský a oligarchický kapitalismus, jen v poněkud měkčí variantě. Měkčí je proto, že nejvyšší představitelé země, a zejména prezident, jsou schopní s oligarchy vyjednávat. Jenže na obratné manévrování politického vedení země se dlouhodobě spoléhat nedá.

Pro nás je obtížné nejen pomáhat našim bratrům na Ukrajině, ale bránit i sami sebe. Téma "páté kolony" v Rusku se v našich médiích v poslední době objevuje docela často. Nedávno tento termín použil dokonce i prezident Vladimir Putin, který v projevu k Federálnímu shromáždění v březnu tohoto roku, řekl: "Západní politici nás straší nejenom sankcemi, ale i vyostřením našich vnitřních problémů. Měli bychom vědět, co mají na mysli: akce jakési páté kolony různých národních zrádců, nebo vyvolání nespokojenosti lidí v důsledku zhoršené sociálně-ekonomické situace v Rusku? Taková prohlášení pokládáme za nezodpovědná a zřetelně agresivní, proto na ně budeme odpovídajícím způsobem reagovat."

Podle našeho názoru, je hrozba ze strany „páté kolony“ pro Rusko dnes reálnější a závažnější než hrozba přímé vojenské intervence, ekonomických sankcí a opatření západních zpravodajských služeb. Chtěl bych upozornit, že naše média používají termín "pátá kolona" v jednotném čísle. Ve skutečnosti je u nás takových "pátých kolon" již mnoho. „Pátá kolona“ v Rusku je mnohohlavá hydra - téma je velmi složité a různorodé.

Nyní provedu inventarizaci hlav „hydry“. Má jich nejméně sedm. Tady jsou:

1. Offshorová aristokracie (OA) - úzká skupina lidí, kteří jsou formálně považováni za "občany Ruské federace", ve skutečnosti jde ale o "nerezidenty", jelikož jejich kapitál, aktiva a majetek se nacházejí mimo území Ruské Federace. OA je přítomna ve vládě, byznysu, médiích, armádě a bezpečnostních službách. Příklad Ukrajiny ukazuje, že v zájmu zachování svých zahraničních aktiv v zahraničí, je offshorová aristokracie připravena plnit libovolné příkazy "z venku", počítajíc v to organizování a financování občanských válek, převratů, "anti-teroristických operací“. Samozřejmě si zdaleka nemyslíme, že všechny podvratné činnosti a všechny ozbrojené činnosti v oblastech zájmu Washingtonu může ufinancovat místní offshorová aristokracie. Ona ale může také plnit roli prostředníka, s jehož pomocí Washington obvykle výhodně takové financování provádí. Existuje podezření, že ukrajinský oligarcha Kolomojskij nefinancuje jím zřízené vojenské oddíly vyslané do DLR a LLR z vlastní kapsy. Jmenovaný oligarcha je zřejmě pouhými „okénkem“, přes které putují peníze z Washingtonu k soukromým vojenským strukturám. Washington nejprve převede peníze na offshore účty Kolomojského a ty z nich pak pokračují na ukrajinské účty oligarchy. Nemáme vůbec žádnou jistotu, že v Rusku nyní také nemáme své „kolomojské", kteří dostávají prostřednictvím svých offshorových účtů z Washingtonu peníze určené na financování podvrtané činnosti proti Rusku.

2. Zahraniční kapitál v Rusku. Západní společnosti a banky jsou ideální „portmonkou“ k placení jakýchkoli podvratných činností uvnitř hostitelské země. A co víc, zahraniční společnosti a banky mohou na pokyn zvenčí destabilizovat domácí ekonomickou, politickou a sociální situaci. Stačí si jen připomenout onen „nepatrný“ případ zablokování operací s platebními kartami, které provedly ruské „dcery“ mezinárodních korporací VISA a MasterCard. Nelze se ničemu divit, jsou-li uvedené korporace těsně spjaty s americkými zvláštními službami. Nemusíme si dělat iluze, že by snad západní banky a společnosti taková spojení neměly. Západ již dlouho využívá svou velmi striktní „vertikálu moci“, o které se v učebnicích „tržní ekonomiky“ nic nedočteme.

3. Média, financovaná ze zahraničních zdrojů, kontrolovaných Západem. Doposud bohužel ruská státní administrativa odpovědně neposoudila možnosti, jak účinně kontrolovat média podléhající ruské jurisdikci. Tato protiruská media nám „objasnila“ události na Ukrajině a vesele si žijí dál.

4. Část mnohamilionové armády imigrantů. Mezi nimi je nemálo lidí, kteří nepřišli do Ruska jen za obyčejnou prací, ale přicházejí k nám se zvláštním posláním. Mnoho z nich má vojenský výcvik a je připraveno na rozkaz vstoupit do bojových operací.

5. Nestátní neziskové organizace (NNO). I po přijetí zákona Ruské federace o zahraničních agentech, mnohé nevládní organizace nadále v činnosti cizích agentů pokračují, jen to nedeklarují. Existuje řada finančních schémat, jak požadavky zákona obcházet.

6. Centrální banka Ruské federace (Bank of Russia) jako speciální exteritoriální útvar, řízený Fedem - centrálním bankovním systémem Spojených států amerických. V zákoně o Centrální bance Ruska, který byl svého času vypracován za účasti západních „expertů“, se píše o zvláštním statusu Banky Ruska, který ji v podstatě činí zcela nezávislou na ruské vládě a mimo její kontrolu.

7. Ruské banky, které budou od letošního podzimu podřízeny přímé administrativní kontrole daňové služby USA IRS (podle amerického zákona FATCA). Dokonce se oficiálně budou nazývat "daňovými agenty“ USA. Každý agent, v tomto případě „daňový", je na "krátkém vodítku" svého "kurátora". Už teď se mluví o tom, že dokud budou ruské banky platit v dolarech, bude je mít Washington na "háku" tím, že všechny dolarové transakce procházejí americkým bankovním systémem. Posledním zářným příkladem toho, jak je Washington ruským bankám bližší než Moskva je příběh ukrajinských "dcer" Ruských bank Sberbank a VTB. Ty se ocitly ve skupině vybraných bank, kterým Kyjev nařídil umístění speciálních dluhopisů, vydaných ukrajinským ministersvem financí na financování vojenských operací na jihovýchodní Ukrajině.

Pochopitelně jsem zde vyjmenoval jen největší „hlavy“ hydry zvané „pátá kolona“. Jsou ještě další - všechny jsou jen skryté, nikam nezmizely. Stačí podívat se na "offshore aristokracii". Nehledě na trvalé výzvy k boji proti offshorům, nikam nezmizela. Pokud se něco událo, pak nanejvýš proběhlo jisté přeskupení a přemísťování jejích zahraničních aktiv. Ta, až na některé výjimky, nadále zůstávají za hranicemi Ruska. Pokud nechceme, aby i u nás začala válka podle ukrajinského scénáře, musíme tu mnohahlavou hydru neodkladně paralyzovat, přičemž ji musíme tlouci po všech jejích hlavách.

Podle nepřímých důkazů se i Rada bezpečnosti RF zabývá „pátou kolonou“ spíše okrajově. Ve Státní dumě, soudě podle názvů připravovaných a přijatých zákonů, není tento problém v centru zájmu poslanců. Po vzrušených debatách, které proběhly ve Státní dumě o nestátních neziskových organizacích financovaných ze zahraničí, původní entuziasmus poslanců k boji s „pátou kolonou“ poměrně rychle ochabl. Pro začátek bychom se měli tomuto tématu věnovat alespoň v médiích. Ale i ony mu, bohužel, projevují marginální pozornost.

Autor: Jiří Šafránek | čtvrtek 17.7.2014 17:45 | karma článku: 12.93 | přečteno: 985x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 955 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 290 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 666 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 209 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1080
Přemýšlivý světoobčan


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.