Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klima box

18. 05. 2014 12:00:00
Ti dva se sešli čirou náhodou, ale stalo se, že došlo k výměně názorů na téma, které je tak obehrané, že se dnes k němu dokáže vyjádřit snad úplně každý.

Egon: Není to tak dávno, co se na Grónských loukách a v Alpských horských, nyní ledovcových údolích, pásly krávy a žili spokojeně lidé. Dnes se z přirozených změn klimatu na planetě Zemi dělá náboženství. Ti lidé zvěstovatelé dělají, že jsou vzdělaní, přitom jde o sektáře.

Kokeš: No dobře, tak mi vysvětlete, čím jsou ty změny způsobené? Zkuste přijít s nějakou alternativní teorií... nebo mi řekněte, proč jsme sektáři.

Egon: Změny jsou způsobovány konstelací planety Země ve Vesmíru a jejími změnami, které mají lidmi nepostižitelný charakter. K tomuto závěru, na který si nelze ale "sáhnout", lze dojít jen úvahou na základě dosavadních poznatků vědních oborů jako astronomie, geologie, fyziky, chemie, biologie, logiky atd. Diskuse je obtížná, protože problém přesahuje naše současné schopnosti něco takového řešit a vysvětlit. To samozřejmě lidského ducha neustále provokuje k tomu, něco kloudného o tom říci, nicméně v daném případě jde dnes jen o dětské hry. Psychologicky je velmi obtížné se s tím ztotožnit, protože něco takového by pak většina lidí, včetně klimatologů, vnímala jako "ústup s pozic".

Kokeš: Což vysvětluje, že NASA nijak nerozporuje závěry IPCC. Jinak nevím, o jaké konstelaci mluvíte - můžete být konkrétní, tím hlavním činitelem mělo být Slunce, ale už se celkem spolehlivě dokázalo, že aktivita Slunce nekoreluje se změnami na Zemi.

Egon: Jako byste nevěděl, že co si dnes zaplatíte, to vám bude dokázáno a co nebude "podpořeno", to nemůže být pravda.

Kokeš: To je možné, ale mě by zajímal ten alternativní výklad - ono to totiž je zpravidla tak, že alternativní teorie ke globálním změnám klimatu, jdou vyvrátit ještě mnohem lehčeji, než samotnou teorii, že to způsobuje člověk

Egon: Z toho logicky plyne, že juru, trias, devon, doby ledové, přechodné oteplení v době stád dobytka na grónských zelených loukách a výbuch sopky Popocatepetl způsobil člověk.

Kokeš: To z toho logicky rozhodně neplyne, ta teorie neříká, že kdykoliv byly změny klimatu, stál za tím člověk. Ale poukazuje to na opravdu velkou argumentační zoufalost skeptiků.

Egon: V daném případě nejde o skepticismus, nýbrž o zoufalý pokus vysvětlit odhodlaným rytířům na křížové výpravě do Svaté země, že výbuch supernovy SN 2014J v galaxii M82 nezpůsobily děti z Mateřské školy Čtyřlístek v Mladé Boleslavi.

Kokeš: To nikdo netvrdí, spíš by mě zajímala ta souvislost se změnami klimatu. Zajímá mě nějaká konkrétní hypotéza nebo teorie, která se dá podrobit testování.

Egon: Musíte pochopit, že nejsme ještě tak daleko, abychom dokázali testovat něco, co nás řádově přesahuje.

Kokeš: Potom je to pouze plácnutí do vody. Jestli tvrdíte, že výbuch hypernovy má vliv na klima, musíte k tomu snad mít nějaký důvod? Nebo to odvozujete z toho, že něco velkého vybouchlo, tak to prostě musí mít vliv už z principu?

Egon: Nejste vhodný partner k diskusi. Spíše jen mluvka. O vlivu výbuchu hypernovy na klima jsem nic netvrdil. To bych si nedovolil.

Kokeš: Mluvka jste vy, buď máte něco konkrétního, nebo jen plácáte do vody.

Egon: Co jsem musel sdělit, jsem sdělil. Dále už bych jen plácal, máte pravdu. Teď už musíte za soukmenovci.

Kokeš: Nesdělil jste vůbec nic.

Egon: Vám ne. S tím lze souhlasit.

Kokeš: "Dojít jen úvahou na základě dosavadních poznatků vědních oborů jako astronomie, geologie, fyziky, chemie, biologie, logiky atd."... Mě právě zajímala ta úvaha.

Egon: To bych spíš nechal na Vás. Školit mladé perliče se mi nechce.

Kokeš: Ano, opravdu perlím, když chci po Vás konkrétní teorii nebo aspoň hypotézu. Chtít tohle po skepticích je asi opravdu blbost.

Egon: Nejsem skeptik. Moje úvahy mne jen vedou k realismu. Vy máte jednostranné uvažování, nevybalancované. Chybí vám tam prostor pro představivost, pokoru a nadčasovost. Když nemáte hypotézu, nežijete.

Kokeš: Ano, hypotéza je pro lidské poznání totiž velmi užitečná. Vy tu mluvíte pouze ve zcela obecné rovině. Člověk a věda se ovšem potřebuje chytnout něčeho konkrétního, aby na tom mohli stavět.

Egon: To jistě. Jinak by vědci neuživili své rodiny. Výzkumný projekt, založený na obecné rovině, si neumím představit.

Kokeš: Samozřejmě, metodologie vědy existuje proto, aby uživila rodiny vědců. O výzkumném projektu založeném na obecné rovině se nikdo nebavil. Já jen říkám, že plácání v obecné rovině (tedy to Vaše) nevede vůbec nikam.

Egon: Filozofie založená na studiu, kritickém myšlení a obecného pozorování je základním východiskem ke smysluplnému poznání a omezuje neplodné jalové plácání.

Kokeš: Smysluplné poznání bez vědy už je dneska horko-těžko realizovatelné. Na druhé straně, věda filosofii potřebuje stále méně, potřebuje-li vůbec.

Egon: Z toho tedy plyne, že dnes se věda stále více dělá bez studia, kritického myšlení a obecného pozorování. Potvrdil jste mi to, co pozoruji již řadu let. Svět nám prostě hloupne, ale nyní vědecky.

Kokeš: S Vámi je diskuze těžká. To z toho rozhodně neplyne. Může z toho plynout to, že tohle všechno se už věda dávno naučila a nepotřebuje filosofii, aby ji vodila za ručičku.

Egon: Vy asi myslíte tu filozofii, která řeší, kolik velbloudů projde uchem jehly, nebo jestli tu bylo dříve vejce nebo slepice. Jinak nemůžu ani uvěřit, že takto by dobrý vědec vůbec mohl uvažovat. Vyučili Vás nějak divně.

Kokeš: Víte, kdo to byl Karl Popper?

Egon: Jistě Vaše autorita. Mám pravdu?

Kokeš: Myslím, že to by stačilo. Sám jste se usvědčil, že o problematice nevíte nic a jenom vystřelujete floskule.

Egon: Popper učinil jistý pokus o vidění skutečnosti. Zřejmě se to zakládalo na jeho pozorování a životních zkušenostech. Byl to člověk jako Vy nebo já. Vy a Popper musíte mít pravdu, já ji mám jen tak. Děkuji Vám za dietní pokrm, kterým jste mne ráčil pohostit.

Autor: Jiří Šafránek | neděle 18.5.2014 12:00 | karma článku: 3.38 | přečteno: 185x

Další články blogera

Jiří Šafránek

Lámání chleba přes Kyjev

Prolog: Martin Babilon, Nýdek, diskusní příspěvek na Novinkách.cz 7.2.2015, cituji: „Doufám že tahle dementní skupina RUSOMILŮ nevyjadřuje názor České republiky jinak pánbůh s námi.“

8.2.2015 v 7:50 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Jiří Šafránek

Moc nad majetkem a krví

Dnes stejně jako v pravěku dominuje v lidské populaci boj kmenů o „holé“, dříve o holé přežití. O tom nemůže být pochyb. Taková je prostě pravda. Přestože lidstvo dosáhlo v živé přírodě mimořádného postavení a stále dovedněji využívá ke svému životu zdroje planety i nejbližšího vesmíru, bezpochyby nadále zůstává společenstvím dravých a krutých divochů. Ten názor samozřejmě nemůže zůstat bez odezvy. V mnohých vzbudí odpor, jiní možná souhlasně přikyvují, další ho pokládají za fantazii magora. Reakce jsou různobarevné. Čtenáři podle důvodů svých přístupů a postojů vytvářejí skupinky a podskupiny, někteří mě okřiknou, jiní poplácají po hlavě, tamti by mi nejraději dali do zubů anebo projeví nihilistický nadhled, nezájem, a tak různě. Každý zkrátka „podle svého“. A někde v tom chumlu je i „moje“ kmenová harmonicky bzučící (nebo vrčící?) skupinka.

20.12.2014 v 19:35 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 685 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 170 | Diskuse

Libuse Palkova

Výběr partnerky podle barvy genitálií?

Když jsem slyšela poprvé, že nejnovějším hitem v péči o krásu ženy je nechat si vybělit vagínu, myslela jsem, že je to nějaký vtip. Ale vypadá to, že to myslej vážně.

26.7.2017 v 21:21 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 1849 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když se řekne puberta – taky se vám orosí čelo?

Taky jste někdy v dospívání zapřemýšleli nad tím, zda vaši rodiče jsou ti vaši, když najednou po vás furt něco chtějí anebo vám furt něco zakazují a hodně toho nedovolí?

26.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 248 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 623 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: Leží tam lidi pokousaní pijavkami

Mám den dovolené, protože pijavkování se posledně u mého muže projevilo několikahodinovým vytékáním "krve". Že se jedná o krevní plazmu obarvenou krví, která tvoří rosolovité sraženiny a čistí tělo, jsem se dozvěděla dnes.

26.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1080
Přemýšlivý světoobčan

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.