Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocný systém - nemocní lidé

8. 09. 2013 12:20:00
Žijeme ve „Zlaté éře blbosti“ a máme se přitom docela dobře. Za nabyté znalosti a špičkové technologie vděčíme malému počtu nadaných jedinců nebo efektivně pracujících skupin. Přitom naprostá většina lidí ty znalosti nemá a nechápe. Běžný člověk při obsluze technologií dokáže zvládnout obsluhu jen několika činností, aniž by si uvědomoval smysl celku.

Chtě nechtě musíme dnes do skupiny „běžných lidi“ obecně zařadit i ty, kteří obsazují vysoká místa ve společenské hierarchii a kterým říkáme politici. U nich ale nedostatečnost a malou způsobilost jako běžnou věc neočekáváme. Domníváme se, že by své práci měli velmi dobře rozumět. Jenže tomu tak není. Oni nám nicméně tvrdí, že své práci rozumí, že oni vědí nejlépe, co je pro společnost dobré a nejlepší. Přitom mezi nimi najdeme nejvyšší zastoupení lidí s poruchami osobnosti, tedy psychopatů, vyšší, než v jakýchkoli jiných sociálních skupinách včetně vězňů. Politici šíří všeobecnou nákazu, kterou můžeme pozorovat všude kolem sebe. Manažery firem počínaje, nevraživými sousedy konče. V jaké společnosti to tedy žijeme? Odpověď se nabízí sama.

Jestli se dá něco pokazit, politik to pokazí. Z jeho pohledu ale udělal dobrou věc pro rodinu a pro zájmovou skupinu, která si ho „vzala na paškál“ i pro skupinu svých sympatizantů, která ví, že také nepřijde zkrátka a která je stejně postižená. Politik má tedy šťastný a klidný spánek. Je totiž člověkem s poruchou osobnosti, prostým společenské empatie, studu, schopnosti náročnější komunikace a tudíž objektivního uvažování. Použít ho jako nástroj prakticky k čemukoli, pokud mu to umíme správně „podat“, není příliš obtížné.

Jsme zvyklí, že tak to prostě chodí. Sice nás to štve, ale co s tím? Změnit systém? Jak? Vyměnit lidi? Kde vezmeme nové? Ano, pár osvícených skupin, které mají zaručené řešení, tady je. Ostatně, takové tu byly vždycky a jistě i budou... Ale věci docela dobře fungují: voda teče, elektřina proudí, chleba se peče, televize vysílá. Co tedy chceme řešit? Je to vůbec normální, že i když „se máme tak, jak jsme se nikdy neměli“ jsme nespokojení? Z lidské podstaty jednoznačně ano.

Milan Kohout na facebooku nedávno napsal, cituji: "Když jsem učíval v Bostonu, tak jsem svým studentům přirovnával bývalý, takzvaně komunistický totalitní systém k jedné obrovské kleci, ve které jsme se pohybovali svobodně a téměř nesvázaně, ale která měla nizounký strop, skrz který se nesmělo vylézt výše. Ovládači takové obrovské klece kontrolovali všemi směry jen její vnější hranice a nechali lidem svobodu, aby se mezi sebou neřízeně stýkali a předávali si své znalosti a informace. Tím se v celém davu hromadilo vzdělání a smysl pro skutečnou svobodu a přirozenou důstojnost. Svoboda horizontální komunikace záhy a celkem snadno vykopala hrob pro tento druh opresivního systému, který tehdy nepřišel na chytřejší způsob ovládání. Naproti tomu současná kapitalistická totalita vymyslela daleko geniálnější způsob ovládání a útlaku. Dnes žijeme v uzounkých soukromých klecích, majících ale strašně vysoké stropy. Tyto vertikální klece, ve kterých trčíme a hledíme jen vzhůru, se dají ovládači a vládci peněz, pozorujícími nás z výšky, báječně kontrolovat. Naši otrokáři, za pomocí parazitních náboženských organizací, operativně zvyšují či snižují dohlednost stropů. My zíráme k nebesům, škrábeme se zoufale svojí útlou klecí vzhůru a nemáme čas mezi sebou mluvit a vzájemně se dotýkat a tím zapomínáme na lidskou důstojnost, přirozený koncept svobody a na své po miliony let zděděné instinkty, předávající se jen horizontálními kanály. A svojí vertikální klícku teď považujeme za absolutní a konečně definovanou svobodu.“

Mám za to, že Milan Kohout těmi slovy vystihl problém dnešní doby téměř geniálně. Nabídl obraz, který umožňuje využít naši představivost a tu skloubit s prostým lidským rozumem i citem. Jen si představme, jak úzká třída vládců hledí na jimi vytvořený úl, složený z navzájem oddělených vertikálních buněk plástu.

Pilné a tupé včeličky jim do nich střádají med a oni si mnou ruce. Když přeteče přes strop, oni si ho odebírají, aby si zcela bezpracně uspořádávali nekonečné medové hody. Jde tedy o nepokryté vykořisťování, o otrokářství s moderními atributy.

Nemocný je systém - nemocní jsou lidé. Ale ze všech nejvíce nemocní jsou tvůrci a strážci systému, tedy ti „mocní“. Oni potřebují léčbu - jsou postižení tím nejhorším, co si nese lidstvo z minulosti, kdy ještě bylo „v plenkách“ a počurávalo se.

Autor: Jiří Šafránek | neděle 8.9.2013 12:20 | karma článku: 26.18 | přečteno: 902x

Další články blogera

Jiří Šafránek

Lámání chleba přes Kyjev

Prolog: Martin Babilon, Nýdek, diskusní příspěvek na Novinkách.cz 7.2.2015, cituji: „Doufám že tahle dementní skupina RUSOMILŮ nevyjadřuje názor České republiky jinak pánbůh s námi.“

8.2.2015 v 7:50 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Jiří Šafránek

Moc nad majetkem a krví

Dnes stejně jako v pravěku dominuje v lidské populaci boj kmenů o „holé“, dříve o holé přežití. O tom nemůže být pochyb. Taková je prostě pravda. Přestože lidstvo dosáhlo v živé přírodě mimořádného postavení a stále dovedněji využívá ke svému životu zdroje planety i nejbližšího vesmíru, bezpochyby nadále zůstává společenstvím dravých a krutých divochů. Ten názor samozřejmě nemůže zůstat bez odezvy. V mnohých vzbudí odpor, jiní možná souhlasně přikyvují, další ho pokládají za fantazii magora. Reakce jsou různobarevné. Čtenáři podle důvodů svých přístupů a postojů vytvářejí skupinky a podskupiny, někteří mě okřiknou, jiní poplácají po hlavě, tamti by mi nejraději dali do zubů anebo projeví nihilistický nadhled, nezájem, a tak různě. Každý zkrátka „podle svého“. A někde v tom chumlu je i „moje“ kmenová harmonicky bzučící (nebo vrčící?) skupinka.

20.12.2014 v 19:35 | Karma článku: 7.25 | Přečteno: 685 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Matky vražedkyně

Když slyším, že matka zavraždí své dítě, přeji si jediné. Aby matka vražedkyně dostala trest nejvyšší.

27.7.2017 v 6:45 | Karma článku: 5.29 | Přečteno: 170 | Diskuse

Libuse Palkova

Výběr partnerky podle barvy genitálií?

Když jsem slyšela poprvé, že nejnovějším hitem v péči o krásu ženy je nechat si vybělit vagínu, myslela jsem, že je to nějaký vtip. Ale vypadá to, že to myslej vážně.

26.7.2017 v 21:21 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 1849 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když se řekne puberta – taky se vám orosí čelo?

Taky jste někdy v dospívání zapřemýšleli nad tím, zda vaši rodiče jsou ti vaši, když najednou po vás furt něco chtějí anebo vám furt něco zakazují a hodně toho nedovolí?

26.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 248 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 27.22 | Přečteno: 623 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: Leží tam lidi pokousaní pijavkami

Mám den dovolené, protože pijavkování se posledně u mého muže projevilo několikahodinovým vytékáním "krve". Že se jedná o krevní plazmu obarvenou krví, která tvoří rosolovité sraženiny a čistí tělo, jsem se dozvěděla dnes.

26.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1080
Přemýšlivý světoobčan

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.